Treść książki dzieli się, stosownie do faktów historycznych, na dwie zasadnicze
części. Pierwsza obejmuje okres gospodarki socjalistycznej, w ramach której, mówiąc
skrótowo, następował - nie bez poważnych zresztą oporów i zawirowań - proces
stopniowego przechodzenia od modelu typu radzieckiego, poprzez decentralizację decyzji
ekonomicznych, do prób określonego urynkowienia gospodarki. Jest to w przeważającej
mierze (od 1956 r.) okres walki o reformę gospodarczą.
Część druga dotyczy okresu transformacji systemowej, której obecnie jesteśmy
świadkami i uczestnikami, a więc okresu, w którym po raz pierwszy w historii dokonuje
się przejście od socjalizmu do kapitalizmu. Przy tym w przeciwieństwie do pierwszego
okresu, który jest już zamknięty, obecny okres znajduje się dopiero w początkowym
stadium swego rozwoju. Toteż każdy właściwie dzień przynosi coraz to nowe dylematy i
- co jest nadzwyczaj ważne - nowe publikacje na ten temat. Innymi słowy, jest to model
gospodarki in statu nascendi, co odnosi się w całej rozciągłości również
do wiążących analiz, rozważań i dyskusji.
166 stron
Księgarnia nie działa. Nie odpowiadamy na pytania i nie realizujemy zamówien. Do odwolania !.